Békéscsaba: Munkácsy Mihály városa
A világhírű festőfejedelem ezer szállal kötődik Békéscsabához. Munkácsy relikviagyűjtemény, vázlatok, festmények maradtak örökül a településen. A Modern Városok Program támogatásával így valósulhatott meg a békési megyeszékhelyen egy komplex, kulturális fejlesztési program, a Munkácsy-negyed kialakítása. A 2024 őszére elkészült komplexum a Dél-Alföld első kulturális negyedeként várja látogatóit.
A Munkácsy Negyed célja, hogy a festőóriás neve még inkább összefonódjon Békéscsabával. További szándék volt az is, hogy a fejlesztéssel a csabaiak szebb környezetben éljenek, és a turistáknak is vonzó célpontot jelentsen a megyeszékhely.
A projekt több területet is felölel:
Az Ursziny–Beliczey-kúria műemléki épületének felújításával, és az ahhoz történő hozzáépítéssel egy új kulturális, művészeti tér jött létre. Itt talált otthonra a Békéscsabai Napsugár Bábszínház.
A kúria épülete ezen kívül időszaki kiállításoknak, tematikus játékgyűjteményeknek, rendezvényeknek is otthont nyújt. Falai között pedig minidig átélhetők az egykor itt élő családok és az épület történetei, valamint a csabai bábjátszás históriája is.
A festő gyermekkorának meghatározó helyszíne volt az egykori Omaszta-kúria (ma Munkácsy Emlékház), amelynek épülete és parkja teljesen megújult. Az Emlékházban modern technikával, új interaktív foglalkoztatóterekkel találkozhat a látogató, amely felidézi Munkácsy gyermekkorát, a polgári kultúra értékeit, szokásait, mindennapjait. Az épületben helyet kapott a Munkácsy Cukrászda és a Csabai Kolbászda, így a vendégek megkóstolhatják a festőről elnevezett tortát és jófajta csabai kolbászt is vásárolhatnak látogatásuk során.
A kert megújulása pedig további élményfunkciót nyújt a látogatóknak a fák hűvösében kihelyezett padokkal és a zenepavilonban rendezett kamaraprogramokkal. Az egyik padon már találkozhatunk Munkácsy Délután a parkban című festményéről ismerhető hölggyel, amelynek bronzból formált alakja Miklya Gábor szobrász munkája.
A Munkácsy Negyed részét képezi a Munkácsy Mihály Múzeum állandó kiállításának a megújítása is, amely a környék őstörténetétől napjainkig egy idővonalon viszi végig a látogatót. Az időutazás végén megismerhetjük a festőóriás munkásságát, életét, eredeti használati tárgyain, monumentális és egyedi festményein keresztül.
Szintén a program keretében újult meg a Békés Megyei Könyvtár belső udvara, amelynek révén látogatóbarát, szezonálisan használható térrel bővült a könyvtár épülete.
A Csabagyöngye Kulturális Központ és a Békés Megyei Könyvtár közötti sikátorban a Csabai hírességek sétánya a Békéscsabán élt, vagy innen elszármazott „hírességekről” emlékezik meg járókövek formájában.
A békéscsabai belváros-rehabilitáció során megújult egyes közterületek – Gőzmalom tér, Élővíz-csatorna, Széchenyi liget – a Munkácsy Negyed szemléletéhez igazodó elemekkel gazdagodtak, utcabútorok, digitális információs pontok, hirdetőtáblák kerültek kihelyezésre.
A Negyedben sétálva több új köztéri műalkotás is megidézi a névadót és munkásságát.
A múzeum lépcsőjén 2021 őszétől Boros Péter szobrászművész egészalakos Munkácsy-szobra köszönti a látogatókat. Az Aradi Vértanúk ligetében a megfáradt rőzsehordó nőt ábrázoló szobor mellé ülhetünk le, amelyet Prisztavok Tibor képzőművész formázott meg.
A Derkovits soron, a 2024-ben átadott Réthy-hídon az egyik ikonikus Munkácsy alkotás, az Ásító inas bronzszobra fogadja a hídon közlekedőket, míg a Napsugaras kertben a bábszínház világát is tükröző szobrot állított Széri-Varga Géza szobrászművész, ahol bábfigurák látogatják meg a Köpülő asszonyt és unokáját.
A projekt keretén belül három híd felújítása is szerepelt. Elsőként a múzeumnál átívelő Munkácsy-híd kapott patinás új kovácsoltvas korlátot, amely jól harmonizál a közgyűjtemény és a polgármesteri hivatal hasonló kerítéseivel.
A Kórház utcai híd teljes egészében átépült. A Sztraka Ernő-híd szinte teljesen új szerkezetként visszakapta századfordulós megjelenését, és így a Liget mellett a Munkácsy-híddal is újra harmonikus egységet alkot.
A város legújabb, a Békéscsabán nagyon jelentős kerékpárforgalomnak is új kapcsolódási pontként újjászületett Réthy-híd pedig génjeiben hordozza elődje bauhaus ihletésű korlátíveit, a rajta Ásító inas bronzszobor pedig egy új csabai találkozási pontként jelent meg a Kis-Körös partján, a város központjában.