Szelfizni is lehet majd a Rőzsehordó nő szobra előtt a kisligetben
A békéscsabai Munkácsy-negyed második köztéri szobrát leplezik le március 23-án (szerdán) 14 órakor, az Aradi vértanúk ligetében. Ezúttal Munkácsy Mihály Rőzsehordó nő című alkotása elevenedik meg 3D-s formában.
Az elmúlt év novemberében Boros Péter Munkácsy életnagyságú szobrát avatták fel a Munkácsy Mihály Múzeum lépcsőjén. Szerdától pedig már a csabai születésű, ám a szeptember óta Szegeden tevékenykedő Prisztavok Tibor szobrászművész, művésztanár Rőzsehordó nőjét láthatják a kisligetben sétálók.
(Tibort 36 éve ismerem; tegeződve beszélgettük.)
– Miben tér el a munkád ez eredetitől?
– Eleve egy kétdimenziós kép háromdimenzióssá való átalakítása mindig valami absztrakciós folyamattal jár. De ez visszafele is igaz: egy portré megrajzolásánál épp a 3D-látványnak a 2D-re való fordítása történik. Hozzáteszem, a rajzolás inkább agyi tevékenység, mint kézügyesség. Azonfelül minden képzőművészeti tevékenységben van absztrakció; még akkor is, ha egy vers egy értelmes szöveggé áll össze, mert az is egy nyelvi attrakció.
Egy rajzot is, szobrot is ugyanúgy kell elképzelni, mint egy térbeli kottát. Például René Magritte A képek árulása (ez nem egy pipa) című alkotásában is egy pipát fest le. A kép életszerű, de mégis csak asszociálunk a pipára, hiszen a valóságban nem tudod megszívni. Gyakorlatilag itt is erről van szó, hogy ez nem egy ember, hanem egy embert imitáló alkotás.
– Manapság a szobrok leginkább úgy élnek, ha az emberek szelfit készítenek előtte/vele. Gondolom a Rőzsehordót sem fogják kímélni.
– Igen; így is van kialakítva körülötte a tér. De ez nem baj, mert valójában változik a világ, a művészet, a helye és a befogadó is.
– Mi a pontos méret?
– 1:1 méretarányú, ha a modell felállna, akkor 160 centiméretes lenne.
– Ha egy húzós csabagyöngyés koncert után a ligetben kóricáló fiatalok meglátják és „megtalálják” a szobrot, fennállna a veszélye, hogy meg-meghajlítgatnák a rőzseszálakat?
– Noha vannak térfigyelőkamerák, attól függetlenül mondtam is az öntőnek, hogy nehogy megsemmisítse a rőzse formázóit, mert szinte biztos vagyok benne, hogy valakinek megtetszhet. Hiszen drága a bronz.
***
A köztéri műalkotás a Modern Városok Program Munkácsy Mihály örökségét ápoló és népszerűsítő Munkácsy negyed fejlesztési projekt (Iktatószám: GF/SZKF/1029/8/2017) keretében valósult meg.