Amerikából érkezett új relikvia a Munkácsy Mihály Múzeumba
Két újdonsággal bővült a Munkácsy Mihály Múzeum relikvia gyűjteménye. Az intézményben tartott hétfő délelőtti sajtótájékoztatón a múzeum munkatársai bemutattak két új katalógust, amelyek a mester 1886-os amerikai utazásához kapcsolódnak.
A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum már elnyerte “A világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye” titulust. Az 1930-as évek óta folyamatosan gyarapodó műtárgycsoport eddig 589 darabot számlált, amelyhez most újabb, Amerikából származó érdekességek társultak.
– Kalandos úton érkeztek hozzánk ezek a műtárgyak, hiszen a Montclair History Center menedzsere eredetileg a Szegedi Móra Ferenc Múzeumot kereste meg. Ám az intézmény igazgatója, Fogas Ottó – akinek nagyon hálásak vagyunk – minket ajánlott, így összekötött bennünket. Kiderült, hogy két nagyon izgalmas kiadványról van szó, ami még eddig még nem volt a gyűjteményünkben – fogalmazott a hétfő délelőtti sajtótájékoztatón Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgatója.
Az intézmény művészettörténésze elmondta, hogy többek között a katalógusban a Krisztus Pilátus előtt, valamint a Golgota című képekről, azok kritikáiról, illetve vázlatairól született szakmai vélemények olvashatóak. Gyarmati Gabriella kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy e tárlatok Amerikában is olyan sikert arattak, akárcsak Európában.
Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármestere kitért a két korabeli dokumentum tudományos jelentőségére, amely szerint a katalógusok fontos hivatkozások is lehetnek a művészettörténészek számára.
– A köztudat részévé válik országos szinten az, hogy Békéscsaba Munkácsy városa, hiszen ha a festő neve felmerül, akkor összekötik városunk nevével. Szakmai kapcsolat is kellett ahhoz, hogy ez a két katalógus az intézmény falai közé kerüljön, de az utóbbi időben is azt tapasztalhatjuk, hogy bővül a Munkácsy Mihály Múzeum relikvia gyűjteménye. Hol magánfelajánlók, hol egyéb szervezetek gondolnak városunkra, a Munkácsy Mihály Múzeumra, ez mindenképpen egy pozitív üzenet – mondta Varga Tamás.
Hozzátette, hogy a relikvia-gyűjtemény azon túl, hogy kiállításra is lehetőséget ad, kutathatóságot is jelent, ráadásul Magyarországon Békéscsabán lehet a festőfejedelemről a legtöbbet megtudni.